Rozkład Jazdy PKP – DWORCE

zamknij

DWORCE:

Dworzec kolejowy Gdańsk Główny
ul. Podwale Grodzkie 2, 80-895 Gdańsk

Lokalizacja:Początek strony

Stacja znajduje się w centrum Gdańska, w dzielnicy Śródmieście, przy ulicy Podwale Grodzkie 2. Gdańsk Główny jest częścią ważnego węzła kolejowo-tramwajowo-autobusowego. Budynek jest połączony przejściem podziemnym z dworcem autobusowym, znajdującym się przy ulicy 3 Maja. Po drugiej stronie ulicy znajdują się hotel Scandic  oraz kino Krewetka - Cinema City wraz z licznymi restauracjami, pubami. Nieopodal Dworca zlokalizowane jest centrum handlowe Medison i bardzo znany Hotel Mercure Hevelius wraz z Centrum Biznesu "Zieleniak". Dworzec położony jest w pobliżu Gdańskiej Starówki. Niedaleko znajduje się Szpital, Sąd i Urząd Miasta.

Dojazd:Początek strony

Komunikacja miejska: Autobusy zatrzymujące się przy dworcu: 111; 120; 123; 130; 384; 131; 178; 184; 606; 210 (jest to autobus na lotnisko);  108; 112; 118; 151; 154; 167; 168; 186; 189; 367; 525; 200; 205; 207; 232; 256; 195; 606; 212; 108; 118;  N1; N8; N11; N4; N6; N13; N3; N5; N7; N8; N9; N11; (autobusy z literką N to autobusy nocne)   Tramwaje: 2; 12; 3; 6; 8; 7; 9; 10; 14; 11; Ponadto Dworzec jest stacją SKM (Szybka Kolej Miejska), która łączy całe Trójmiasto (Gdańsk - Sopot - Gdynia - Wejherowo). Przy dworcu PKS (który jest połączony tunelem i ruchomymi schodami z Dworcem PKP zatrzymują się autobusy PKS i PolskiBus.

Taxi:Początek strony

Postój taxi znajduje się przed wejściem głównym do dworca. W zatoczce, pomiędzy budynkiem dworca, a przystankami autobusowymi.

WiFi:Początek strony

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)

Kasy:Początek strony

W budynku dworca znajdują się Kasy PKP Intercity, które czynne całą dobę. Sprzedaż biletów na połączenia realizowane przez PKP Intercity i Przewozy Regionalne.

Informacja kolejowa dostępna jest w kasach oraz Centrum Obsługi Klienta PKP Intercity.

Centrum Obsługi Klienta PKP Intercity, czynne jest w godzinach 9:00-20:20.

Biletomaty: Intercity i Przewozy Regionalne.

 

Biuro:Początek strony

InfoDworzec - Gdańsk Główny, Hala główna: gdansk.glowny@pkp.pl   tel. (+48 58) 721 31 97

Przechowalnia bagażu:Początek strony

Skrytki bagażowe dostępne są całodobowo.

Przechowalnia bagażu otwarta jest w godzinach 8:00-20:00.

Usługi:Początek strony

Kawiarnie, cukiernie, artykuły spożywcze, bary sałatkowe i kanapkowe, prasa i książki, kosmetyki, akcesoria, apteka czynna całą dobę, kantor czynny całą dobę, bank, Poczta czynna w dni powszednie w godzinach 7:00-19:00 i w soboty w godzinach 8:00-14:00, Kiosk czynny całą dobę.

Toalety:Początek strony

Toalety oraz pokój rodzinny czynne  są całą dobę, płatne 2,50 zł

Informacja:Początek strony

Zakres udzielania pomocy osobom o ograniczonej sprawności ruchowej na terenie stacji

PKP S.A. nie gwarantuje dostosowania taboru przewoźnika do potrzeb osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. W tym celu zainteresowany pasażer powinien zgłosić potrzebę udzielenia pomocy w podróży u przewoźnika minimum 48 godz. przed planowaną podróżą, wybierając jeden z poniższych sposobów:

- telefonicznie pod numerem infoliniikolejowej przewoźnika,

- drogą elektroniczną na wskazany przez przewoźnika adres e-mail lub przez formularz zgłoszeniowy (jeżeli przewoźnik prowadzi możliwość zgłoszenia drogą elektroniczną).

Podstawa prawna: Rozporządzenie Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2004 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym

Osoba o ograniczonej sprawności ruchowej powinna przybyć na dworzec w czasie nie krótszym niż 30 minut przed planowanym odjazdem pociągu, w celu możliwości bezpiecznego dotarcia do pociągu.

Miejscem spotkania jest hol główny dworca w części oznaczonej specjalną informacją o tym, że jest to miejsce oczekiwania dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Pracownicy ochrony fizycznej dworca asystują osobie o ograniczonej sprawności ruchowej podczas przemieszczania się po terenie dworca, peronów, przejść podziemnych, kładek i innych ciągów komunikacyjnych, na których dozwolone jest poruszanie się pieszych (niebędących przejściami tylko do użytku służbowego)
W przypadku wysiadania z pociągu pracownicy ochrony oczekują na pasażera na peronie, przy którym zatrzymuje się pociąg z ww. osobą.
Asysta pracowników ochrony dworca odbywa się od miejsca oczekiwania pasażera do drzwi pociągu, którymi osoba będzie wsiadać lub od drzwi pociągu, z którego ww. osoba wysiada - do oznaczonego miejsca na dworcu lub do głównego wyjścia z obszaru stacji. W czasie wejścia i wyjścia do i z pociągu asystę i pomoc realizuje drużyna pociągowa.

Istnieje również możliwość zgłoszenia konieczności skorzystania z pomocy tylko w poruszaniu się po terenie dworca dzwoniąc odpowiednio wcześniej pod nr tel.22 474 13 13 lub drogą elektroniczną wysyłając maila na adres: pomocprm@pkp.pl  – wówczas w ciągu ok. 15-20 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia pomocy osobie potrzebującej.                                                                                         

Dojazd do dworca i jego dostępność
Komunikacja w rejonie dworca PKP, odbywa się za pomocą dwóch tuneli. Jeden łączy wyłącznie Dworzec z peronami 1 i 2 i nie ma możliwości przedostania się samodzielnie z Dworca na peron, gdyż do komunikacji w tym obszarze służą jedynie schody. Drugi tunel zapewnia komunikację z drugą stroną ul. Podwale Grodzkie, przystankami autobusowymi, przystankami tramwajowymi, peronami 1-5  a także Dworcem PKS. Do tego tunelu można dostać się od strony City Forum/Kina Krewetka oraz z przystanków tramwajowych za pomocą windy lub podnośników schodowych. Z tunelu można dostać się najbliżej dworca z pomocą podnośnika schodowego wyposażonego w przyciski przywołujące obsługę. Od strony Dworca PKS do tunelu można dostać się windą ( winda wyłączona jest z użytkowania w nocy). Do Dworca  dostać się można wejściem wyposażonym w drzwi automatyczne, znajdującym się najbliżej schodów z tunelu, wyposażonych w podjazd dla wózków dziecięcych i podnośnik schodowy. Parking samochodowy znajduje się tuż obok Dworca. Na wprost wejścia głównego do tunelu są przystanki autobusowe dla autobusów odjeżdżających do prawie wszystkich dzielnic Gdańska.

Historia:Początek strony

Okazały budynek wzniesiono w latach 1894 - 1900 w popularnym w owym czasie stylu gdańskiego renesansu. W latach 90-tych XX stulecia na holu dworca wzniesiona została antresola gdzie umieszczono lokale usługowe. W 2013 antresola została zburzona co stanowiło pierwszy etap remontu budynku. Zgodnie z założeniami, remont przywróci zabytkowemu gmachowi kształt sprzed stu lat. Przestrzeń dworca Gdańsk Główny jest przyjazna zarówno pasażerom jak i inicjatywom kulturalnym. Najsłynniejsza z nich została zrealizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku. W latach 2006 - 2011 półokrągłe okno na fasadzie budynku zdobiła reprodukcja „Sądu Ostatecznego”, autorstwa Hansa Memlinga, którego oryginał znajduje się w posiadaniu gdańskiego muzeum. Dworzec Gdańsk Główny przyjmuje i opuszcza średnio 9 milionów pasażerów rocznie.

Bez barier: Początek strony

Kasa dla PRM
Interkom
Wszyscy przewoźnicy w kasie
Infodworzec
Język migowy w Infodworcu
Usługa asysty
Parking
Przewijak
Pokój opiekuna

Dostępność peronów:

Dostępność peronów
  • Dostęp na peron za pomocą windy/platformy pionowej
    - wejście na peron 3 SKM - wyjście z przejścia do dworca PKS i ul. 3 maja - wyjście z przejścia na ul. Wały Jagiellońskie i perony 4, 5
  • Dojście na peron przy udziale pracownika (osoby udzielającej pomocy) w ramach zgłoszenia przejazdu 48h

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ